Crowdfa-Čo?

Newsletter

Vieš aké ťažké je mojej starkej vysvetliť, čo to je crowdfundingový freelancer? Zn. Takmer nemožné.

No vďaka jednoduchým príkladom na 4 typy crowdfundingu to máme za sebou so cťou.

Začalo to jedného upršaného dňa. Na návšteve u starých rodičoch som dostal zákernú otázku: "Ako si zarábaš peniaze?"

Prišla moja chvíľa. Hlboký nádych, popukám hánky na prstoch a idem na to.

"Viete, ja som crowdfundingový freelancer".


Očakávané slzy dojatia neprišli, žiadne poťapkanie po pleci. Niečo je zle?

"Prečo hovoríš v šifrách? Však po slovensky nám to povedz, " prišlo uzemnenie. "Viete, to sa úplne preložiť nedá, na to je slovenčina krátka, " (Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra mi dal neskôr za pravdu).

Začnem od konca, veď freelancer je jednoduché. Znamená to podnikateľ na voľnej nohe. Teda bez stáleho zamestnávateľa, ale za to s kopou zaujímavých projektov.

Pridám sa k projektu za predom stanoveného účelu (=pomoc s kampaňou), na predom daný čas (= väčšinou pár týždňov) za predom danú odmenu (= moju hodinovku).

Ide to dobre. Začínam si veriť.  

Otázku, kto za mňa platí odvody, nechám plávať bokom (A čo ja viem?) a nevšímam si znepokojených pohľadov, starká určite potajme volá na kriminál.

Ideme na crowdfunding.

To je vlastne, keď si cez internet vytvoríš časovo ohraničenú kampaň, cez ktorú ti skupina ľudí, ktorí ťa môžu ale aj nemusia poznať, prispievajú peniaze na predom daný účel (väčšinou) s protiplnením.

Definícia nezaberá, vidím že strácam ich pozornosť.

Rýchlo vyťahujem príklady.


Keď by si si chcela kúpiť novú Teslu, môžeš si na ňu požičať od banky. Ale vzhľadom na tvoj vek (prepáč starká) nedostaneš dobré podmienky. Musíš sa zaručiť bytom a keby sa niečo nebodaj stalo, musel by to splácať starký sám.

Alebo si najmeš niekoho (= mňa 🙋‍♂️ ), kto ti vytvorí kampaň v dlhovom či pôžičkovom crowdfundingu napríklad na Zonky. Pôžička môže byť od pár tisíc až po desiatky tisíc eur.

Pekne popíšeme tvoj príbeh, nafotíme ťa tu a môžeš si namiesto toho požičať s lepším úrokom od kopy malých investorov.

A to iba začíname. Hrám to na energetickú krízu.

Ak by sa zvýšili ceny energií (tu som definitívne chytil ich pozornosť 💪) a vy by ste mali so starkým problém zaplatiť si z dôchodku za rožky s treskou, vieme sa baviť o dobročinnom fundraisingu napríklad u nás na Donio.

Vytvorili by sme vám kampaň, zrozumiteľne by sme popísali, prečo ste sa ocitli na hranici chudoby, spolu by sme si napísali na čo chcete použiť získané prostriedky a mohli by sme vám spustiť kampaň aj bez protiplnenia.

Tých niekoľko stoviek až tisícok eur by ste dostali rovno na bankový účet (Nie, vkladné knižky neberieme) a mohli by ste ich využiť na popísaný účel.

A teraz môj obľúbený príklad. Štopkanie ponožiek.

Alebo by ste sa rozhodli, že by starká chcela svoju záľubu štopkania ponožiek (je v tom najlepšia!) posunúť na ďalší level. Založila by si voľnú živnosť a rozhodla by sa, že bude z deravých ponožiek vytvárať novú obuv. Napríklad ponožkobotky (Podobnosť s kampaňou Skinners je čisto náhodná 🤞 ).

Ľudia z miestneho klubu dôchodcov (teda tí, ktorí by na to mali) by ju mohli podporiť spolu s ďalšími, o ktorých nikdy nepočula, ale radi by jej pomohli zrealizovať svoj sen.

Za predom danú čiastku (napríklad 20 eur) by jej poskytli príspevok, za ktorý by im starká odoslala odmenu (napríklad novú ponožkobotku).

To je produktový crowdfunding a podľa toho, či je na Slovensku alebo v zahraničí, môžeme to založiť buď na Donio alebo na Kickstarteri. Prísť by si takto mohla na niekoľko tisíc až desiatok tisíc eur.

Ponožkobotka s.r.o. sa chce rozširovať

No a keby sa to starkej naozaj rozbehlo, chcela by svoju firmu ďalej rozširovať, nakúpiť nové stroje a zamestnať ďalšie kamarátky z klubu dôchodcov, môže si za výhodnejších podmienok požičať od drobných investorov a spraviť z nich podielnikov.

To je dlhový crowdfunding a robí ho napríklad Fundlift. Takto si vie požičať napríklad aj 100.000 eur výmenou za 20% podiel vo firme.


Pred sebou mám doškrtaný papier s jednotkami a nulami a vidím, že starkí začínajú chápať, že internet nám dal možnosti o ktorých sa im ani nesnívalo ("Ej bisťu, toto sme za mojich časov nemali").

Čakám otázky, ale asi zbytočne. Na dnešok som už starkým povedal dosť. Nakoniec jedna príde. Starký sa šibalsky pozrie na starkú a spustí: "Koľko tých ponožkobotiek by mala Milka predať, aby to vyšlo na jednu Teslu?"

Pokrok nezastavíš.